+420 583 310 111
Komentář: magazín Český exportér

Zajímavy článek v magazínu Český exportér, do kterého svým komentářem přispěl ředitel divize ČOV. Celý článek naleznete na tomto odkaze: Exportéři příležitosti pro vodohospodáře v zahraničí ještě zdaleka nevyužili.

"Společný podnik s Rusy se vyplatí"

Česko-ruskou firmu založila v Jekatěrinburgu šumperská společnost FORTEX-AGS, a.s., která se specializuje na čistírny odpadních vod. A právě díky joint venture Fortex-UPEC, Ltd. už dodala do Ruska 15 čističek. Ta největší pro 130 tisíc obyvatel bude do užívání předána letos v září. Po určitém propadu kvůli sankcím a poklesu rublu se prý zájem z ruské strany opět zvedá.

"Situace v Rusku nebude trvat věčně, kdo vydrží, bude mít v této zemi otevřené dveře. Je tam obrovská plejáda šancí, které se naskytnou v případě, až se uvolní trh. Působíme tam dlouho, je to třeba zhodnotit,", ředitel divize ČOV firmy FORTEX-AGS, a.s.. O tak velké čističky, jaké společnost staví v Rusku, není prý v tuzemsku ani v západní Evropě zájem.
A jak vlastně společný podnik funguje? "Výhoda joint venture je obrovská. V Rusku máme základnu se stovkou lidí, kteří jsou tam doma, znají podmínky, mají kontakty, bez toho by nemělo význam do akcí chodit," je přesvědčený šéf české divize ČOV. Samotný projekt na základě ruských požadavků vzniká v Česku, pak jej ruští projektanti dokreslí, protože nejlépe znají domácí normy a požadavky, a výsledek opět kontrolují Češi. Do tendrů se hlásí česko-ruská firma. Aktuál­ně o čističku pro 60 tisíc obyvatel v Krasnouralsku. Podle ředitele divize jsou šance vysoké, protože jsou autory celého projektu.

FORTEX-UPEC má v Rusku velice dobré jméno. Od projektu až po realizaci jejich čistírny odpadních vod fungují, přesto mají mezi ruskými firmami velkou konkurenci. "Jsou tam firmy, které vyhrají tendr, drapnou prachy, zmizí do tajgy a nikdy je nenajdete. My ukazujeme jinou úroveň."